Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області інформує, що відносини щодо використання, розведення та охорони бджіл, заготівлі та переробки продуктів бджільництва, ефективного використання бджіл для запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення, дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом, регулює Закон України “Про бджільництво” (далі - Закон).

Відповідно до статті 13 Закону, з метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів на кожну пасіку видається ветеринарно-санітарний паспорт. Форма паспорта і порядок його видачі затверджені спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Української академії аграрних наук від 20.09.2000 року № 184/82, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 року за № 736/4957.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2008 року № 413 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення протиепізоотичних заходів, та переліку послуг спеціалістів ветеринарної медицини, які провадять ветеринарну практику, за здійснення обов'язкових або необхідних протиепізоотичних заходів та розмірів їх оплати» планові лабораторно- діагностичні дослідження проводяться за рахунок коштів державного бюджету на такі захворювання бджіл: американський гнилець, європейський гнилець, нозематоз, акарапідоз, вароатоз.

Крім того, згідно з Правилами відбору зразків патологічного матеріалу, крові, кормів, води та пересилання їх для лабораторного дослідження, затвердженими Головою Державного департаменту ветеринарної медицини Мінсільгосппроду України від 15 квітня 1997 року № 15-14/111, для лабораторних досліджень відбирають матеріал від 10% бджолосімей.

З метою встановлення єдиного підходу до проведення клінічного огляду бджолосімей на пасіках та сплати коштів за такий огляд, Держпродспоживслужба рекомендує територіальним органам застосовувати норми глави 4.14 Кодексу здоров’я наземних тварин Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) (у редакції 2018 року) та проводити клінічний огляд не менше 10% бджолосімей пасіки від яких здійснювався відбір зразків, за умови її епізоотичного благополуччя та наявності ветеринарно-санітарного паспорта.

Якщо ветеринарно-санітарний паспорт видається вперше, клінічному огляду підлягають 100% бджолосімей пасіки.

У інших випадках ветеринарно-санітарні заходи на пасіках проводяться згідно з вимогами Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 30.01.2001 року № 9, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2001 року за № 131/5322.

Сплата коштів за надання послуг відбувається відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.02.2013 № 96, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 березня 2013 року за № 380/22912.

Видача ветеринарно-санітарного паспорта пасіки – 50,88 грн (без ПДВ)

Клінічний огляд пасіки (1 бджолосімя) – 29,73 грн (без ПДВ)

Разом з тим, звертаємо вашу увагу, що розміри плати за надання послуг визначені і є однаковими для всіх регіонів України.

Відповідно до вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», листа Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 14.06.2018 року № 602-113-12/4087 щодо реєстрації пасік, розпорядження Головного державного ветеринарного інспектора України від 11.06.2018 року № 67 державна реєстрація є обов’язковою для суб’єктів господарювання, які займаються утриманням та розведенням бджіл.

Реєстрація потужностей (пасік) здійснюється на безоплатній основі. Оператору ринку необхідно лише подати заяву до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем розташування потужностей та детальну інформацію про вид діяльності.

Власникам пасік необхідно отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку, що видається на підставі письмового звернення до управління Держпродспоживслужби в районі або місті з обов’язковим проведенням епізоотичного обстеження. У паспорті мають бути відображені: характеристика пасіки, її ветеринарно-санітарний стан, епізоотична обстановка, дані лабораторних досліджень, результати проведених лікувально-профілактичних заходів.

Управління Держпродспоживслужби повинно видати в 30-денний термін заявнику ветеринарно-санітарний паспорт пасіки з обов’язковою державною реєстрацією.

При зміні назви чи адреси пасіки, її власник повинен проінформувати про це районне (міське) управління Держпродспоживслужби протягом 10 днів.

Власники пасік повинні виконувати вимоги законодавства України з питань бджільництва.

Недотримання даних вимог значно ускладнює або ж унеможливлює позитивне вирішення спірних питань, що можуть виникнути під час ведення господарської діяльності.

На верх